V populárním seriálu Hra o trůny je scéna, ve které nemocného vůdce stepního národa Dothraků, khala Droga, opouštějí přívrženci. "Když se khal neudrží na koni, není to žádný khal," říká jeden z nich. Scéna je poučná i pro současnou politiku. Řeklo by se sice, že dnes je podstatně důležitější udržet myšlenku než udržet se na koni, ale zdraví a kondice politiků hrají v podpoře veřejnosti důležitější roli, než jsme ochotni připustit.

Přesvědčuje se o tom v poslední době prezident Miloš Zeman. Dosud mu u voličů procházelo všechno. Vulgarity, zatahování Česka na Východ, zatahování východní mentality do Česka, ohýbání ústavy, milost pro odsouzeného vraha, okatá podpora jednoho politika a tak dále. Teď se ale zdá, že mu nemusí projít to, za co nemůže a co mu nikdo soudný nepřeje: nemoc, slabost a stále intenzivnější známky stárnutí.

Zemanova podpora aktuálně klesá, podle průzkumů by nedokázal vyhrát druhé kolo volby. Sázkové kanceláře už ho ani nevedou jako hlavního favorita. Legie Zemanových apologetů na so­ciálních sítích ztichla, zesiluje jen pokřik hradního mluvčího, přičemž ovšem tón nabývá hysterických poloh.

Jako by se potvrzoval poznatek z půl roku starého pokusu agentury Median sestavit profil ideálního prezidenta. Lidé v průzkumu často zmiňovali, že by prezident měl být mladší a zdravější než Miloš Zeman. Nyní zřejmě vzhledem ke spekulacím o vývoji prezidentova zdravotního stavu nabývá požadavek na intenzitě.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?