Zrovna v den, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron svolal summit o uprchlické krizi (za účasti ještě Německa, Španělska, Itálie, Nigeru, Čadu a Libye), přinesla zahraniční média zajímavou zprávu. Itálie hlásí zhruba 90procentní pokles v počtu běženců, kteří v srpnu dopluli k jejím břehům. Letos jich bylo od 1. do 25. srpna přesně 2932, zatímco loni za stejnou dobu 21 294.

Srpen je přitom spolu s červencem pro plavbu nejvhodnější. Moře je teplé, takže déle přežijete případné ztroskotání, a vlny malé.

Itálie, nutno ještě vysvětlit k těm číslům, se stala − po uzavření balkánské trasy v důsledku dohody EU s Ankarou podepsané loni v březnu − hlavní destinací pro lidi, kteří se kvůli válkám či jinému zoufalství ve svých krajích rozhodli vyrazit, obvykle přes Libyi, za lepším životem do Evropy.

V článku se dále dozvíte

  • V Paříži se konal summit o uprchlické krizi. Kromě hostitele bylo zastoupeno ještě Německo, Španělsko, Itálie, Libye, Čad a Niger.
  • Vše budilo dojem, že Emmanuel Macron chce napravit ostudu, kterou si uřízl v červenci, když oznámil vznik center pro registraci uprchlíků v Libyi, což experti považují za nereálné.
  • Především by to chtělo ještě pomoci Libyi, aby se nejen postavila na nohy, nýbrž se začala k uprchlíkům chovat jako k lidem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru