V Keni vstoupil v platnost patrně nejtvrdší zákon na světě ohledně zákazu plastových sáčků. Kdokoliv by je vyráběl, poskytoval nebo prodával, čelí hrozbě v podobě čtyřletého odnětí svobody a pokutě ve výši 800 tisíc korun. Policie bude moci stíhat i lidi, kteří sáček budou jen nosit, ale tato část zákona se podle všeho nebude příliš přísně vymáhat. Kromě znečištění převážil v Keni i argument, že je nutné takto razantně k věci přistoupit také kvůli pohromě, kterou sáčky způsobují mezi živočichy. Ti je považují za potravu. Ptáci umírají na udušení a velké ryby hynou hladem, jelikož jejich žaludky nemohou strávit plast. Na snímku skupinka čápů marabu (marabu africký) na skládce nedaleko keňské metropole Nairobi.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru