Tuzemské start-upy mají ve světě zvuk, o čemž svědčí třeba nedávný případ softwarové společnosti Apiary. Šest let starý pražský start-up letos v lednu odkoupila americká společnost Oracle, která za něj nejspíš zaplatila několik miliard korun. Na prodeji vydělali zakladatelé firmy i její místní investoři. Mohlo by se tak zdát, že cesta ke zbohatnutí za pomoci investic do podobných technologických podniků je přímá a jednoduchá a vydat se na ni mohou také začínající investoři.

Podle odborníků ze startupového trhu je však třeba mít na paměti, že investice do mladých technologických firem jsou vysoce rizikové a jejich případné zhodnocení lze očekávat až v řádu několika let. Ostatně svůj první rok nepřežije celá čtvrtina start-upů, vyplývá z celosvětových statistik. Čím jsou přitom takové podniky starší, tím více stoupá riziko jejich "úmrtnosti".

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Zhodnocovat své peníze ve start-upech se může pro začínající investory zdát lákavé, obnáší to ale dobrou znalost startupového trhu.
  • V Česku lze do mladých technologických firem investovat přes kluby individuálních investorů nebo přes platformu Fundlift. Startupové akcelerátory nebo velké fondy ale drobné podílníky nepřijímají.
  • Každý investor by si měl být vědom toho, že start-upy představují vysoce rizikovou investici a podpořený projekt se nakonec nemusí dožít vstupu na trh ani případného zhodnocení.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru