Rhodium, ruthenium nebo iridium − málokdo o nich vůbec slyšel, natož aby věděl, k čemu se používají. Ceny právě těchto kovů ale v poslední době prudce rostou. Například ruthenium, které se používá v chemickém a elektronickém průmyslu, letos podražilo o 63 procent. Iridium, hojně využívané v automobilové výrobě, se vyšplhalo o 43 procent.

Největší hvězdou je však vanad. Jeho cena podle analytické společnosti Metal Bulletin vzrostla od poloviny července, tedy za pouhý měsíc a půl, o 67 procent.

Vanad se používá především v ocelářství. Popularita kovu, který se údajně uplatnil už během křížových výprav k tvrzení oceli, se nyní zvedla v reakci na rozhodnutí Pekingu.

Čínským státem vlastněný podnik China Iron & Steel Research Institute přislíbil, že by v budoucnu rád používal více vanadu k výrobě ocelových konstrukcí. Oficiálně by změnu ve výrobě měl oznámit v září, informovala agentura Bloomberg.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V letošním roce rostou ceny méně známých kovů. Boom zažívá například kobalt, ruthenium, iridium nebo vanad.
  • Cena vanadu se nyní zvedla v reakci na rozhodnutí Pekingu, který ho chce ještě více používat k výrobě ocelových konstrukcí. Rostou také naděje vkládané do budoucnosti vanadových baterií.
  • Trh s těmito kovy je poměrně uzavřený, což je nevýhodné především pro drobné investory.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.