Učitelé s akademiky a odboráři plánují na pátek společný protest, kde chtějí členům vlády popsat kritickou situaci ve školství a znovu vyslovit své požadavky na navýšení platů učitelů a zvýšení rozpočtu vysokých škol. Ministři by jim podle svých slov rádi vyhověli, ale v rozpočtu už na to nejsou peníze.

"Vláda by musela odsouhlasit zvýšení rozpočtového schodku. Jinak požadavky na růst peněz pro školství nelze uspokojit," řekl HN ministr financí Ivan Pilný (ANO).

Učitelé požadují 15procentní navýšení platů, nejlépe už od listopadu. Vysoké školy chtějí, aby vláda dodržela slib a přidala jim 4,5 miliardy korun. Použít je chtějí především na zvyšování platů vysokoškolských pedagogů, stipendia doktorandů a posílení potřebných oborů, jako jsou učitelství či lékařství.

V článku se dále dozvíte

  • Učitelé chtějí v pátek upozornit na kritickou situaci ve školství a přimět vládu, aby schválila navýšení učitelských platů a rozpočtu vysokých škol.
  • Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) ale není možné těmto požadavkům vyhovět, pokud vláda zároveň neodsouhlasí zvýšení rozpočtového schodku.
  • Rozhodnout by se mělo na jednání koaliční rady v pondělí 4. září.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.