Ceny bytů ve městech letí prudce nahoru a české platy jejich tempu nestačí. Nové byty v Praze na jaře podražily meziročně téměř o pětinu, podobně rostou také pronájmy.

Zdražování začíná být zásadní komplikací pro mladé rodiny, pro které je vlastní bydlení stále méně dostupné.

Nyní jim však svitla naděje. Velká města se rozhodla změnit svůj přístup k obecním bytům: zatímco dosud je privatizovala, nyní je začnou pro změnu stavět. Právě mladé rodiny, ale i senioři či lidé s nízkými platy by tak v brzké době mohli mít větší šanci na získání dostupnějšího bydlení.

Nájem v takových bytech je oproti průměrným tržním cenám levnější až o polovinu.

Infografika

V článku se dále dozvíte

  • Česká města chystají miliardové investice do výstavby obecních bytů. Některá přitom stále pokračují v jejich privatizaci.
  • Obecní byty mají sloužit především mladým rodinám a seniorům. Městům však mají sloužit také jako benefit pro zaměstnance, kterým samosprávy nedokážou nabídnout dostatečně vysoký plat.
  • Výstavba obecních bytů má mimo jiné zabránit lidem, aby se stěhovali za hranice města a dojížděli za prací.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru