Počet obětí atentátů v Katalánsku z předminulého týdne se zvýšil na 16, informovalo tamní ministerstvo zdravotnictví. Podle něj včera v barcelonské nemocnici zemřela jedenapadesátiletá Němka, která byla od útoku v Barceloně 17. srpna v kritickém stavu.

V nemocnicích zůstává 24 z více než stovky osob zraněných předminulý týden v katalánské metropoli a ve městě Cambrils. Čtyři lidé jsou v kritickém stavu. Ze 16 obětí útoků bylo šest Španělů, tři Italové, dva Portugalci, Belgičanka, Američan, Kanaďan, Němka a dítě, které mělo občanství Austrálie a Británie. Jedna z obětí měla kromě španělského i argentinské občanství.

Teroristické útoky zahájil podle španělských vyšetřovatelů Maročan Júnis abú Jakúb, který 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne najel autem do lidí na rušné barcelonské třídě La Rambla. Třináct osob zabil a na 130 dalších zranil. Na útěku zavraždil ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Útočníka policie zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony.

Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně.

Dosavadní vyšetřování ukázalo, že oba útoky spolu souvisely a že odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů. Dva z nich jsou nyní ve vězení, dva jsou vyšetřováni na svobodě a ostatní zastřelila policie nebo zemřeli při explozi v Alcanaru. V tomto městě, které leží také v Katalánsku, teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi došlo k neplánovanému výbuchu, při němž dva teroristé zahynuli.

Související