Záměr skupiny českých investorů převzít za osm miliard korun výrobce průmyslových textilií Pegas Nonwovens začíná dostávat trhliny. Akcionáře v textilce bude možná těžké přimět k prodeji za současnou nabízenou cenu.

Firma R2G Rohan Czech, vlastněná skupinou podnikatelů, kteří zbohatli z gumárenství a vývoje antivirů, oficiálně zveřejnila podmínky dobrovolné nabídky akcionářům Pegasu. R2G už v Pegasu sama vlastní více než desetiprocentní podíl a chce firmu celou. Proto nabízí ostatním vlastníkům výkup jejich akcií za 1010 korun za kus. To je podle analytiků cena asi o třetinu vyšší než u podobných firem ve stejném odvětví. Představenstvo textilky už oznámilo, že nabízená cena je "přiměřená".

Problém ale je, že největší akcionář, který ve firmě drží podíl téměř 28 procent, prodávat nechce. Tím je skupina Wood Textiles Holding Ltd., která sdružuje investory pod vedením pražské brokerské společnosti Wood & Co.

"Naši investici vnímáme jako dlouhodobou," řekl HN Jan Sýkora, spolumajitel Wood & Co. "Pegas je prosperující firma, která má pořád před sebou zajímavý růstový potenciál. V tuto chvíli naši strategii neměníme. Dlouhodobě neuvažujeme o prodeji."

KDO JE KDO V PŘETAHOVANÉ O PEGAS NONWOVENS

Manažer velkého portfolia, který také vlastní akcie Pegasu, sdělil HN pod podmínkou anonymity, že nabídka ho také nepřesvědčí k prodeji, vzhledem k nedostatku příležitostí na českém trhu.

Pegas je největším středoevropským producentem takzvaných netkaných textilií, které se vyrábějí z plastů. Materiál se používá hlavně v dětských plenách, v plenách pro seniory nebo při výrobě dámských vložek. Textil z Pegasu ale najde využití i ve zdravotnictví, stavebnictví nebo zemědělství. Firma zaměstnává téměř 600 lidí a provozuje několik výrobních linek, hlavně na předměstí Znojma. Továrnu má i v Egyptě a příští rok chystá výrobu také v Jihoafrické republice. Pegas měl za druhé čtvrtletí tržby 56 milionů eur a rekordní objem výroby.

Sýkora řekl, že je rád, že jsou i další investoři, kteří firmě věří. Skupina spojená s Wood & Co. je investorem v Pegasu už asi 10 let a postupně svůj podíl navyšuje. Sýkora nevyloučil nákupy dalších akcií.

R2G Rohan hledá na trhu růstové příležitosti, protože potřebuje zhodnotit peníze. Uskupení tvoří rodinná nadace někdejšího podnikatele v gumárenství Oldřicha Šlemra a zakladatelé antivirové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš. R2G deklaruje, že chce ovládnout Pegas celý, což by znamenalo vykoupit asi 7,8 milionu ostatních akcií nejméně za 7,9 miliardy korun. To by mělo za následek i konec obchodování s akciemi Pegasu na burzách v Praze a ve Varšavě.

Šlemr vydělal asi 15 miliard korun prodejem podílu v České gumárenské společnosti (ČGS). Na zhodnocení těchto peněz si najal tým expertů, včetně Jakuba Dyby, někdejšího řídícího partnera v investiční společnosti Genesia a syna bývalého ministra hospodářství Karla Dyby. Dyba, který je ve Šlemrově firmě investičním ředitelem, prohlásil, že alternativou také je, že R2G celý Pegas neovládne.

"Jsme ochotni zůstat i minoritním akcionářem nebo spoluvlastnit firmu třeba s jedním dalším velkým podílníkem," řekl Dyba. "Naši nabídnutou cenu nevidíme důvod zvyšovat."

Dobrovolná nabídka R2G je první takovou transakcí na českém trhu od léta 2015. Tehdy dostali podobnou nabídku akcionáři České telekomunikační infrastruktury (Cetin), když finanční skupina PPF rozdělila operátora O2 na dvě části a chtěla získat Cetin celý. PPF nakonec skoupila ostatní podíly, zbytek takzvaně vytěsnila a ukončila obchodování Cetinu na burze.

Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty nemusí drobní akcionáři s přijetím nabídky R2G pospíchat, protože přetahovaná o Pegas může ještě přinést pohyby kurzu vzhůru. "Nabízená cena vypadá atraktivně, nicméně akcionářům doporučujeme vyčkávací taktiku," dodal Trampota.

S přispěním Leoše Rouska