Před rokem ještě nebylo úplně snadné najít na internetu fotografii miliardáře I Če-jonga, třetího nejbohatšího muže v Jižní Koreji a dědice společnosti Samsung. Na jednom z mála tehdy dostupných snímků se v růžovém svetru usmíval. Nyní sice není problém jeho podobiznu najít, jen se už tolik neusmívá a ležérní svetřík vyměnil za pouta a doprovod policie.

I Če-jong, devětačtyřicetiletý vnuk zakladatele koncernu, se na převzetí rodinného podniku chystal dlouho. Studoval na nejlepších univerzitách, má doktorát z Harvardu. Do podniku nastoupil v roce 1991, za dalších 18 let se stal i jeho místopředsedou. Od roku 2014, kdy jeho otec a dosavadní šéf koncernu prodělal infarkt, firmu de facto řídí. Do nedávné doby tak patřilo k nejzávažnějším obviněním proti dědici technologického koncernu to, že se do vedení dostal díky svému původu, a ne schopnostem.

Poslední měsíce však čelil daleko těžším nařčením, až nakonec v pátek opustil soudní budovu s trestem odnětí svobody na pět let za korupci a zpronevěru. Lidi kolem bývalé jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje měl podplatit 43 miliardami wonů (přes 900 milionů korun). Požadoval za ně pomoc pro fúzi, díky které by získal kontrolu nad další částí skupiny Samsung.

900 milionů

korun měl v přepočtu činit úplatek pro bývalou jihokorejskou prezidentku.

Podle analytika České spořitelny Jana Šumbery se firma nyní musí v první řadě vypořádat s negativním obrazem, který chování odsouzeného šéfa vyvolává. Tuto překážku by podle něj Samsung mohl vyřešit celkem snadno. "S mediálně bolestivými kauzami má totiž četné zkušenosti. V minulosti si dvakrát u soudu vykoledoval podmíněný trest otec I Če-jonga, a to za úplatky a daňové podvody," objasňuje Šumbera. V loňském roce si navíc koncern dokázal poradit i se skandálem týkajícím se hořících baterií ve zbrusu nových modelech chytrých telefonů.

Větší potíže může podle analytika způsobit reorganizace uvnitř vrcholného vedení. "V jihokorejských rodinných firmách je normální praxí, že jediná osoba disponuje faktickou mocí a rozhoduje o jejich směřování. Na veřejnost pronikají informace, že záložní plán delegování odpovědnosti na vhodné osoby Samsungu schází," říká Šumbera.

Podle agentury Bloomberg sám podnik tvrdí, že rodina Če-jongových v běžném denním provozu nehraje roli. Rozhodování nechává na třech dalších vedoucích pracovnících. Podstatné pro další vývoj firmy je, kam až skandál s úplatky sahá. "Pokud se ukáže, že v nekalých praktikách byli namočeni další členové managementu, společnosti to ublíží," domnívá se analytik.

Šumbera ale zároveň připouští, že produkty Samsungu patří ke kvalitním a oblíbeným. Důležitější tak bude spíše to, jak se mu bude dál dařit své zboží inovovat. To si zřejmě myslí také investoři. V druhém čtvrtletí se Samsung navzdory skandálu stal nejziskovější technologickou firmou světa a cena jeho akcií se vyšplhala na nová historická maxima. A úspěch by mohl pokračovat i nadále s novým modelem smartphonu Galaxy Note 8, který se na trhu objevil ve středu.