Politika fascinovala Jana Tvrdoně už od dětství, takže když po maturitě nastoupil na brněnskou Masarykovu univerzitu, aby se věnoval politologii a bezpečnostním studiím, nic zvláštního na tom nebylo. Jenže přestože jej zákoutí moci a správy věcí veřejných zajímala, vysokou školu proti očekáváním nedokončil. Neměl na to čas − všechen mu jej postupně pohltil projekt Demagog.cz, s nímž sám politiku ovlivňuje.

S partou stážistů z celé republiky už pátým rokem ověřují výroky ministrů, stranických předáků či poslanců v televizních debatách a rozhovorech, a nastavují jim tak
pravdomluvné zrcadlo.

"Politika mě zajímá odmala. Přijdou mi ale zarážející věci, jako jsou několikrát vyvrácené mýty nebo nepravdy. Politik to řekl už stokrát a stokrát to nebyla pravda, a přesto to bude opakovat dál," kroutí hlavou jednatřicetiletý rodák z Uherského Hradiště.

Demagog.cz původně vznikl jako tuzemská odnož slovenského originálu.

A zpočátku se zaměřoval na verifikaci toho, co politici prohlašovali v nedělním diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Postupně ale záběr Tvrdoňova týmu rostl, až minulý týden vygradoval zveřejněním obsáhlé analýzy slibů končící vlády ČSSD, ANO a lidovců.

Její skóre? "Z výsledků vyplývá, že vláda splnila 51 procent ověřitelných slibů a naopak nesplnila 38 procent z toho, co si vytyčila v koaliční smlouvě," shrnuje Tvrdoň.

Před volbami záslužná práce, nyní se ale Demagog.cz chystá na novou etapu. Dosud kontroloval to, co politici řekli v rozhovorech, nebo, jako v případě vlády, napsali do oficiálních prohlášení.

Vedle toho ale nabírá na síle ještě jeden kanál, jímž zákonodárci oslovují voliče, a totiž sociální sítě.

"Vybereme množinu stran, u kterých budeme sledovat jejich oficiální komunikaci na Facebooku a Twitteru, a k tomu chceme ještě sledovat ty nejviditelnější postavy − předsedy nebo volební lídry," vysvětluje Tvrdoň, který už natrvalo opustil Moravu a většinu svého času tráví v Praze. Kvůli tomu, aby dokázali s kolegy postihnout dění na sociálních sítích, budou muset upustit i od jedné ze svých zásad − v televizních debatách ověřovali všechny výroky politiků, nevybírali si jen ty nejzajímavější, jak to dělají třeba vyhlášené americké servery typu FactCheck.org nebo PolitiFact.

"Bude lepší jít po tvrdých prohlášeních, ve kterých politici komunikují napřímo s voliči," připouští vedoucí Demagogu.

Motivace k tomu, neselektovat, kdo co říká, byla zřejmá: Demagog.cz se nechtěl dostat do podezření, že někomu nadržuje. I tak se o jeho práci mnohokrát různí politici otřeli.

Kvůli tomu, že dlouhodobě hodnotí pravdomluvnost prezidenta Miloše Zemana, je opakovaně kritizoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, výsledky jejich šetření zpochybňoval i Úřad vlády vedený Petrem Nečasem, jejich práci detailně sleduje marketingový tým kolem Andreje Babiše.

"Mám dojem, že si politici nedávají pozor už ani v debatách. Při rozhovoru v médiích je samozřejmě politik obezřetnější. Nevím ale o tom, že by tam byly zásadní rozdíly oproti sociálním sítím. Spíše mi přijde, že ta komunikace se více zjednodušuje a je tu snaha dát co nejsilnější vyjádření v co nejkratším prostoru," nabízí postřeh muž, který sám Twitter rád baví postřehy například z rozhovorů Miloše Zemana pro TV Barrandov. Ty nyní moderuje přímo majitel televize Jaromír Soukup, který se zhlédl v novinářské profesi, ale svým toporným, k Zemanovi mnohdy servilním výkonem často baví internet.

Ostatně cosi jako přímé přenosy na Twitteru, které zasazovaly do kontextu výroky politiků, dělaly s velkým úspěchem už loni zahraniční weby. Nasazovaly je u debat Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou nebo před brexitem. Vše probíhalo v reálném čase.

Něco takového by rád letos − buď před sněmovními volbami, nebo později u prezidentského klání − vyzkoušel i Tvrdoň:

"U nás je problém v tom, že jsme omezeni možnostmi. V některých případech by ale šlo pokrývat diskuse jejich způsobem. My jsme to už svým způsobem zkoušeli. Máte ideál, že politik řekne výrok a vy to hned označíte za nepravdu. Tak snadno to nejde, snažíme se tomu ale přibližovat a co nejrychleji ověřovat.

Zkoušeli jsme to na prezidentském duelu Zeman−Schwarzenberg. Debata byla v deset večer, ověřovali jsme do čtyř do rána a pak to vydali. Všichni si sedneme ke sdílenému dokumentu a ověřujeme to co nejrychleji."

Takové nadšení je základ projektu Demagog.cz. Financovaný je z grantů a příspěvků třeba ambasády USA nebo Nadace Open Society Fund a od dárců, kteří mu posílají třeba po pár stokorunách měsíčně.

Tvrdoň je jediným plnohodnotným zaměstnancem, zbytek jsou hlavně studenti a stážisté: "My ani nemáme kancelář. Máme jen redakční systém, kam se lidé hlásí on-line, stačí dobré připojení."

S přispěním Kateřiny Chládkové a Kristýny Šopfové.


OPRAVA 28. 8. 2017, 9:53: V článku jsme chybně uvedli, že hodnocení Demagog.cz kritizoval Úřad vlády pod vedením Bohuslava Sobotky, ke kritice došlo ale za vlády Petra Nečase. Za chybu se omlouváme.