Od pátečního rána platí na ukrajinském Donbasu příměří nazývané "školní" kvůli začátku školního roku. Veřejnost je k němu ale skeptická. Nevěří mu ani fotbalisté Dynama Kyjev, kteří odmítli přijet k nedělnímu zápasu do Mariupolu, nacházejícímu se jen dvacet kilometrů od frontové linie. Nejslavnější fotbalový klub v zemi tím ale rozzlobil nejen místní fanoušky, ale i ukrajinské politiky.

"Fandím Dynamu od svých deseti let a hrozně jsem se těšil, že je uvidím hrát u nás. Jejich rozhodnutí nechápu," říká místní novinář Ivan Siněpalov. Argumentuje tím, že v letošní sezoně už v Mariupolu nastoupily bez jakýchkoli problémů kluby ze západoukrajinských měst Lvov a Rivne.

Východ Ukrajiny je rozdělený, od roku 2014 proruští separatisté v části Doněcké a Luhanské oblasti vyhlásili takzvané lidové republiky. Od té doby probíhají podél fronty přestřelky, občas i s použitím těžkých zbraní.

1 tisíc

lidí zahynul na Donbasu od počátku konfliktu na jaře roku 2014. Také letos zemře v oblasti každý týden okolo pěti osob.

Dynamo nechce nebezpečí zlehčovat. "Lidé také přecházejí na červenou. Devětkrát přeběhnou a podesáté se něco stane," řekl ukrajinské redakci BBC viceprezident klubu Andrij Madzjanovskij. Dynamo se obrátilo na úřady s dotazem, zda považují za možné hrát v Mariupolu fotbalové zápasy. Odpovědi pak publikovalo na svých webových stránkách.

Píše se tam, že ve městě platí "červená", tedy nejvyšší, úroveň teroristické hrozby. Ministerstvo vnitra doporučilo zápas přenést do jiného města, tajná služba SBU potvrdila, že se může odehrát, ale "bezpečnostní opatření mohou mít vliv na komfort hráčů a fanoušků".

"Na každý jejich papír máme svůj," kontroval viceprezident mariupolského klubu Andrij Sanin. Má vyjádření šéfů ministerstva vnitra a SBU v Doněcké oblasti, kteří budou za bezpečnost utkání odpovídat. Ti píší, že nehledě na hrozbu útoku udělají vše pro to, aby utkání proběhlo v pořádku. Sanin si myslí, že stoprocentní garance bezpečnosti nemůže poskytnout nikdo. "Úroveň teroristické hrozby je vysoká nejenom na Ukrajině, ale po celém světě. Podívejte se, co se stalo v Barceloně," říká.

Rozhodnutí Dynama zasáhlo i politiky. "Pro obyvatele Mariupolu je to podpásový úder. Každý člověk by měl přispět k porážce Ruska a zápas mohl být takovým příspěvkem. Je to plivanec do tváře lidí, kteří jsou na linii fronty," prohlásil gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Žebrivskyj.

Připojil se i šéf ukrajinské fotbalové federace Andrij Pavelko. "Konání zápasu v Mariupolu je skvělý způsob, jak ukázat, že máme silnou a jednotnou zemi," prohlásil a dodal, že Dynamu Kyjev bude zapsána kontumační porážka.

Asi nejbizarnějším zastáncem zápasu se stal šéf samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko, který prohlásil, že vydal rozkaz svým jednotkám v den konání zápasu "zcela zastavit palbu na jižní frontě, tedy také u Mariupolu".

Jenže to by už stejně mělo platit nové "školní" příměří. A dobíhat příměří "obilné", vyhlášené od 24. června do konce srpna na území některých obcí, včetně Širokina nedaleko Mariupolu. Mělo zajistit, aby zemědělci mohli sklidit svá pole. Boje sice nepřestaly, ale snížila se intenzita. "Dříve se střílelo třeba dvacetkrát denně, teď dělostřelectvo prakticky nestřílí," pochvaloval si počátkem srpna starosta vesnice Pavlopole Serhyj Šapkin.