Včera začalo setkání centrálních bankéřů a ekonomů z celého světa v Jackson Hole. Malé americké město se tak na čas stalo světovým centrem ekonomie. Dnes tam se svými projevy vystoupí šéfka americké centrální banky Janet Yellenová i její evropský protějšek Mario Draghi. Tématem projevu Yellenové bude finanční stabilita. To ale nevylučuje, že bude řeč i o omezování bilance Fedu, což s finanční stabilitou úzce souvisí.

Akce Fedu svědčí o tom, že ačkoliv inflace v USA stále zaostává za vývojem na trhu práce, američtí centrální bankéři se snaží o její růst. Zároveň je patrné, že si uvědomují propojenost měnové politiky a finanční stability. Fed tak podle nás od října přestane reinvestovat část svých rezerv, které nastřádal v průběhu programu odkupu aktiv. To je velmi dobrou zprávou pro americký dolar.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V americkém Wyomingu se setkávají centrální bankéři včetně šéfky Fedu Yellenové a prezidenta ECB Maria Draghiho.
  • Zatímco Yellenová by mohla říci více k tomu, jak Fed naloží se svými rezervami, od Draghiho se žádné nové prohlášení nečeká.
  • Investoři ale budou bedlivě sledovat oba projevy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru