Už je vcelku jasné, že sněmovna nestihne do voleb projednat novelu zákona o ČNB, jehož hlavním cílem bylo omezit současný růst cen nemovitostí a s tím i hypoték. Podle návrhu zákona by ČNB nově mohla bankám nařídit nejen to, kolik mohou klientovi půjčit s ohledem na cenu nemovitosti, ale také kolik si kdo může půjčit podle výše svých příjmů a dluhů, které má. Poslancům se novela nelíbila − tvrdili, že omezí dostupnost hypoték především pro mladé rodiny se středními příjmy, tedy těm, kteří jsou hlavními příjemci hypoték. Odklad projednávání na neurčito v podstatě znamená konec novely.

ČNB má naprostou pravdu v tom, že ceny nemovitostí, především bytů, rostou rychleji, než by bylo záhodno. A určitě na to má vliv konkurenční boj bank, které si přetahují klienty, přičemž jejich boj někdy vypadá, že jdou skutečně "na krev". Na druhou stranu hlavním důvodem, proč si lidé ve velkém půjčují na bydlení, jsou nízké úrokové sazby, které dlouho držela a přes poslední nepatrné zvýšení na počátku srpna (mimochodem první od roku 2012) stále ještě drží a určuje centrální banka. Velká poptávka spolu s malou nabídkou (obtížné získání stavebního povolení v Praze, nedostatek vhodných pozemků apod.) skutečně zvyšují ceny nemovitostí natolik, že je v některých částech Česka možné mluvit o realitní bublině.

V článku se dále dozvíte

  • Sněmovna nestihne projednat novelu zákona o centrální bance, která měla omezit dostupnost hypoték.
  • ČNB zatím zpřísňuje podmínky formou doporučení.
  • I tak má dost pravomocí, jak ovlivňovat ekonomiku i banky. Není důvod, aby se jejich škála rozšířila.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru