Kardinál Dominik Duka nejde pro silný výraz daleko. Když mluví o náhradním rodičovství, tvrdí, že jde v podstatě o otrokářství. Konzervativním lidem podle něj hrozí novodobá inkvizice, takže se raději stahují z veřejné debaty.

K prezidentu Miloši Zemanovi je naopak vstřícný. Zemanovi kritici zevnitř církve by měli jednat s vědomím, že kritizují hlavu státu, tvrdí Duka.

HN: Blíží se volby do Poslanecké sněmovny a z různých stran se objevily návrhy, že by mělo dojít k revizi církevních restitucí. Hovoří se například o zdanění finančních náhrad. Co na to říkáte?

Pokud jsem četl volební programy, zaznamenal jsem něco takového pouze u jedné strany, a to u komunistické. Spíš jde o případy, kdy o restitucích hovoří nějaký konkrétní politik. Nevěřím, že by to byl opravdový zájem voličů. Podle výzkumu veřejného mínění agentury Median zajímá téma církevních restitucí jen asi tři procenta obyvatel. Je to zákon, který uspěl i u Ústavního soudu. Jsou zde také smlouvy mezi vládou a církvemi. Revidovat zákon by znamenalo otevřít jednání, které by mohlo být velice nepříjemné pro všechny strany.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.