Kardinál Dominik Duka nejde pro silný výraz daleko. Když mluví o náhradním rodičovství, tvrdí, že jde v podstatě o otrokářství. Konzervativním lidem podle něj hrozí novodobá inkvizice, takže se raději stahují z veřejné debaty.

K prezidentu Miloši Zemanovi je naopak vstřícný. Zemanovi kritici zevnitř církve by měli jednat s vědomím, že kritizují hlavu státu, tvrdí Duka.

HN: Blíží se volby do Poslanecké sněmovny a z různých stran se objevily návrhy, že by mělo dojít k revizi církevních restitucí. Hovoří se například o zdanění finančních náhrad. Co na to říkáte?

Pokud jsem četl volební programy, zaznamenal jsem něco takového pouze u jedné strany, a to u komunistické. Spíš jde o případy, kdy o restitucích hovoří nějaký konkrétní politik. Nevěřím, že by to byl opravdový zájem voličů. Podle výzkumu veřejného mínění agentury Median zajímá téma církevních restitucí jen asi tři procenta obyvatel. Je to zákon, který uspěl i u Ústavního soudu. Jsou zde také smlouvy mezi vládou a církvemi. Revidovat zákon by znamenalo otevřít jednání, které by mohlo být velice nepříjemné pro všechny strany.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?