Před čtyřmi lety se v letadle náhodně potkala vědkyně z Fyzikálního ústavu Irena Kratochvílová s vedoucím skupiny jaderných paliv z ČVUT Radkem Škodou.

Kratochvílová se v té době věnovala se svým týmem ochranným diamantovým vrstvám, Škoda zlepšování jaderných paliv. Povídali si o svých projektech a zjistili, že když spojí své síly, mohou přijít s velmi efektivním řešením ochrany jaderných reaktorů.

"Potkali jsme se úplnou náhodou. Bylo to jako z filmu. Bavili jsme se a zjistili, že to, co dělají oni, se hodí k tomu, co děláme my. Od té doby spolupracujeme," vzpomíná na šťastné setkání Škoda.

Jaderné palivo je v reaktorech uloženo v zirkoniových trubkách, jejichž povrch však postupně koroduje. Kvůli tomu se stávají křehkými a musí se často vyměňovat.

"Zlepšovák" českých vědců a techniků, vyvinutý ve spolupráci se společností Westinghouse Electric Czech, spočívá v tom, že se na trubky nanese nová vrstva, tvořená diamanty a tuhou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.