Ve výhledu na budoucí kurz české koruny hrají důležitou roli nechtěné následky souběhu měnové a rozpočtové politiky z přelomu roku. Napřed Česká národní banka rozhodla, že režim umělého oslabování koruny protáhne do letošního dubna, což vyvolalo ohromné spekulativní sázky na pozdější posílení měny. Vedlejším efektem byly také záporné sazby v rámci domácího finančního systému.

Na ministerstvu financí se pak rozhodli, že zvednou peníze, jež pomyslně leží na ulici, a vydají krátkodobé dluhopisy se záporným výnosem. Státní kasa tím pádem vydělá, protože díky zápornému úroku vrátí investorům méně, než si původně půjčila. Když tyto půjčky stát splatí do konce září, tak navíc ministerstvo financí před volbami vykáže pokles státního dluhu. Kde by mohla nastat chyba?

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru