Dřív to měli ajťáci jednoduché − seděli u počítače, psali kódy a vymýšleli, co ještě klientovi naprogramovat. Dnes už tento přístup ale nefunguje. Všude se prezentují vize, kde všude budou nasazení roboti a umělá inteligence. Ekonomové nás navíc ohromují miliardovými částkami, které mají ilustrovat míru pokroku, jíž se nevyhneme.

Pro mnohé české výrobní podniky je Průmysl 4.0 mlhavým pojmem, o kterém zatím jen tuší, že jednou přijde. Bojují totiž se svým zastaralým softwarem, nepružným myšlením svých šéfů a malou přidanou hodnotou, která negeneruje tak velké zisky, aby mohli z fleku odfinancovat modernizaci celé fabriky.

Nejčerstvějším zážitkem vypovídajícím o cestě českých výrobních podniků k internetu věcí a Průmyslu 4.0 je návštěva výrobní haly, kde dělníci na konci směny zaznamenávají počet zmetků barevnými pastelkami na čtverečkovaný papír. Management se zatím sveřepě drží výhradně Excelu a odmítá jakákoli chytrá řešení bez ohledu na to, jaký posun ve výrobě by to mohlo přinést.

Je zřejmé, že cesta k internetu věcí nevede v takovém prostředí přes ohromné masivní projekty, ale přes drobnosti, které lidem ulehčí práci a zjednoduší organizaci provozu. IT firmy, které v tomto prostředí chtějí získat zákazníky a uspět, musí být schopny nabízet řešení drobných každodenních problémů.

Příkladem takových drobných řešení jsou odečty technologických veličin, jako je tlak, teplota a podobně, na nepřístupných místech nebo hlídání úniků kapalin či varování před zaplavením v rozsáhlých objektech nebo podél liniových staveb.

Ajťáci se tak chtě nechtě musí zvednout ze židlí a vyrazit do firem. Musí poznat jednotlivé provozy a až na základě konkrétní zkušenosti navrhovat smysluplná řešení. Nezbude jim nic jiného než jednat s lidmi ve fabrikách, ptát se dělníků a mistrů ve výrobě na věci, které je zdržují, nefungují, na co se ve fabrice nejvíc nadává.

Dobrým řešením z praxe je například chytrá výdejna nářadí, která se obejde bez klasických známek nebo papírových příjemek a výdejek. Nářadí v takové výdejně je vybaveno malým modulem, díky němuž je možné nejen sledovat jeho aktuální polohu, ale také mít přehled o jeho skutečném využití. Podobně lze sledovat přepravky nebo palety s materiálem.

Dřívější mantra IT ve stylu "ani se nás neptejte, jak to děláme, stejně byste tomu nerozuměli" se mění v přístup ve stylu "méně intelektuálně, více do montérek". IT zkrátka musí sestoupit k těm, kdo výsledky Průmyslu 4.0 a internetu věcí pocítí nejvíce.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru