Jako dítě nosil těžké brýle s hodně tlustými skly a lékaři prorokovali, že nebude nikdy pořádně vidět a možná přijde i o zrak. Tehdy, téměř před 30 lety, nebyly k dispozici operace laserem, které mohou cylindrickou vadu očí odstranit, a tak pětiletý Petr Jan Juračka žil asi půl roku u prarodičů v Pardubicích, aby mohl chodit do tamní speciální školky pro zrakově postižené. V ní kluci a holčičky cvičili zrak například vyšíváním vzorů autíček nebo mašinek.

Dnes vidí dobře. Oční vadu se usilovným cvičením a další léčbou, kterou pro něj zajistili rodiče, postupně podařilo spravit tak, že oči se staly dokonce jeho hlavním pracovním nástrojem. Jako fotograf a kameraman navštívil šest kontinentů a na případnou laserovou operaci, která by mu zrak zcela vyléčila, zatím nepomýšlí. "Každá operace je riziko a pro mě jsou oči všechno. Navíc medicína jde raketově dopředu a za pár let budou k dispozici třeba i jiné technologie," poznamenává 32letý Petr Jan Juračka v kavárně Mrtvá ryba na okraji areálu botanické zahrady v Praze na Slupi.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?