Pochodně v rukou, neonacistické symboly a hesla typu "Židé nás nevytlačí".

Nedávné události v Charlottesville ve Virginii, které nakonec vyústily v tragédii, kdy mladý neonacista při nájezdu do pochodu protidemonstrantů zabil autem jednu ženu a dalších dvacet lidí zranil, ještě více zakymácely už tak dost rozhoupanou lodí současné Ameriky.

"Jak se tohle mohlo stát v Americe roku 2017? Takoví přece nejsme," vyjádřil bývalý guvernér Virginie a v současnosti senátor Tim Kaine pocit mnohých spoluobčanů.

Od občanské války v letech 1861 až 1865, od konce otroctví, se USA snaží vypořádat s temnými stíny rasismu. Těžce, krok za krokem, ale s nezpochybnitelným, postupným pohybem vpřed. Přes sto let segregace s nápisy "Jen pro bílé" až k přelomovým občanskoprávním zákonům, přijatým v polovině 60. let minulého století.

A až k tomu, že v roce 2008 si Američané zvolili prvního černošského prezidenta.

Teď to ale najednou vypadá, jako by tamní společnost udělala velký krok zpět. Až někam do 20. let minulého století, kdy tehdejší společenská atmosféra vedla k obrovskému rozmachu hnutí Kukluxklan.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.