Kouzlo digitální měny bitcoin, které letos dává pohádkově zbohatnout zvláště jejím raným majitelům, spočívá prý pro mnohé v tom, že nad ní nebdí žádná centrální banka. Technicky ale nic nebrání tomu, aby své kryptoměny vydávaly také centrální banky. "Kryptodolar", "kryptoeuro" nebo "kryptokoruna" nemusí být vzdálenou budoucností. Čím dál víc ekonomů bankéřům radí jasně: "Neotálejte, zapomeňte na svůj konzervatismus a začněte kryptoměny rychle vydávat.

Michael Bordo ze Stanfordu a Andrew Levin z Dartmouth College ve své nové studii vyjmenovávají hned čtyři zásadní rizika, kterým se centrální banky vystavují, pokud tak neučiní: ekonomická nestabilita, ztráta kontroly nad prováděním měnové politiky, růst rizika vzniku systémových otřesů a větší náchylnost k závažným národohospodářským propadům. Je zřejmé, že kryptoměna vydávaná centrální bankou je jen otázkou času. Ostatně v Ekvádoru už obdobný systém funguje.

Zatím jste si přečetli 70 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru