Letos v prosinci vyjede první vlak po nové rychlotrati z Berlína do Mnichova. Projekt z roku 1991 měl jasný cíl: sjednotit východní a západní Německo nejen politicky, ale i fakticky. Trvalo to čtvrt století, ale povedlo se. Bezděky však tento sjednocující projekt rozdělí Evropu na jiném místě. Při cestě z Berlína do Vídně tradičně vedoucí přes Prahu bude nově rychlejší a jednodušší celou naši republiku objet velkým obloukem přes rakouský Salcburk. Je to silná symbolika, která bohužel odráží nejen současnou dopravní skutečnost. Politické a institucionální sjednocení je jedna věc. To faktické může být překvapivě náročné.

Pro dnešek ale Salcburk nebude symbolem obcházení. Stane se naopak průsečíkem toho, co stále nazýváme východní a západní Evropou. Premiéři České a Slovenské republiky s rakouským kancléřem a francouzským prezidentem nebudou jednat o ničem menším než jak napravit pocity nedostatečné důvěry mezi západní a východní Evropou.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru