Reakce amerických médií na afghánskou strategii prezidenta Donalda Trumpa, kterou přednesl v pondělním televizním projevu, byla z většiny neutrální.

Pokud už ve zpravodajství v něčem zazněl negativní tón, tak v konstatování, že Trumpův plán je velmi obecný. Jeden zpravodajský web se však z tohoto tónu vymykal a o Trumpově strategii referoval o poznání kritičtěji.

"Trump obrátil, pošle do Afghánistánu více vojáků," hlásil titulek hlavního článku pravicového webu Breitbart News. A aby nebylo mýlky, že Trump změnil své předchozí názory, informoval hned druhý článek, že prezident v projevu bránil svůj "flip-flop". Web použil nelichotivý výraz označující v USA změnu politikova postoje podle aktuální situace a politické potřeby.

Volný a nebezpečný

Při pohledu na Breitbart News začíná být zřejmá jedna věc. Staronový šéf tohoto webu Steve Bannon, který minulý pátek vynuceně skončil v roli Trumpova strategického poradce, nebude Bílý dům v ničem šetřit. A naopak splní, co avizoval, když se hned v pátek vrátil do Breitbart News.

"Jsem teď volný. A mám ruce zpět na svých zbraních. Jak o mně někdo řekl: Je to 'barbar Bannon'. Z Breitbart News jsem vybudoval sakra dobrý stroj," vyhlásil Bannon, že k odpůrcům jeho populistické, nacionalistické agendy, charakterizované heslem "Amerika na prvním místě", teď bude ještě tvrdší, než si mohl dovolit jako člen Trumpova poradního týmu.

Bannon přestoupil k Trumpovi z Breitbart News loni v srpnu.

V Trumpově štábu se stal pojítkem na krajní pravici, která je nespokojená s tradiční republikánskou politikou a jejímž mediálním megafonem je právě Breitbart News.

Bannon k Trumpovi přivedl tyto voliče a pomohl mu vyhrát volby.

V Bílém domě se ovšem Steve Bannon postupně dostal do sporu s lidmi v prezidentově okolí, především s jeho poradcem pro národní bezpečnost generálem H. R. McMasterem a se šéfem ekonomických poradců Garym Cohnem.

V otázce Afghánistánu Bannon lobboval za to, aby prezident využil soukromé kontraktory, tedy žoldnéře, kteří by nahradili oficiální vojsko. S Cohnem se pak střetli především v přístupu k Číně, kde Bannon prosazoval nekompromisní postup v duchu toho, co sám Trump vyhlašoval v loňské kampani.

Svůj zápas o vliv na prezidenta však Bannon prohrál. Definitivní tečkou za jeho ročním působením v roli Trumpova strategického poradce byl před třemi týdny příchod generála Johna Kellyho na místo šéfa kanceláře Bílého domu. Právě Kelly si vymínil, že Bannon musí odejít.

Projev jako od Obamy

"Pokud by někdo pochyboval, řeknu to jasně: odcházím z Bílého domu a vyrážím za Trumpa do války proti jeho odpůrcům − v Kongresu, v médiích, v korporátní Americe," avizoval Bannon v pátek, že si hodlá vyřídit účty s lidmi v Trumpově okolí, ale že proti samotnému prezidentovi nepůjde.

Jenže zpravodajství o afghánské strategii ukazuje, že Bannonův vlivný web možná i tuto čáru překročí.

Články o Trumpově projevu si daly kromě jiného záležet na tom, aby opakovaně zmínily, že "nová" strategie se podle Breitbart News ve skutečnosti podobá tomu, co dělal už Trumpův předchůdce Barack Obama. A vedoucí editor webu Joel Pollack na Twitter napsal, že "Trumpův afghánský projev byl stejný jako Obamův, jen bez detailů a termínů".

Podle Breitbart News prezident svým afghánským projevem "nepotěšil" svoji voličskou základnu, sdruženou na platformě "Amerika na prvním místě".

Podle některých amerických komentátorů by to měl Donald Trump číst jako jasné varování, že po vyhazovu Bannona z Bílého domu si už nemůže být jistý ani jeho loajalitou, ale hlavně ani voliči, které Bannon loni přivedl do jeho tábora.

Související