Podle Karla Veselého, ředitele poradenských služeb Deloittu pro pojišťovnictví, jsou pojišťovny pod silným tlakem a potřebovaly by zvýšit ceny povinného ručení. Podobně jako v západní Evropě budou čím dál víc nuceny platit za škody na zdraví způsobené řidiči. V Česku je nyní povinné ručení výrazně levnější. "Jsem zatím skeptický k tomu, že by se letos průměrné ceny razantně zvýšily. V následujících pěti deseti letech k tomu ale musí dojít," říká Veselý.

HN: Jak se Češi pojišťují?

Pokud to budeme srovnávat s vyspělými státy západní Evropy, v životním pojištění jsou Češi podpojištěni. Konkrétně na jednoho obyvatele vydají asi šestkrát méně, než je průměr EU − kolem 1200 eur. U neživotního pojištění je rozdíl vůči západní Evropě menší. Průměrně Češi platí zhruba 300 eur ročně, zatímco v EU je průměr necelých 600 eur. Velkou váhu u nás má autopojištění. V přepočtu na kupní sílu se už blížíme situaci v západoevropských zemích, třeba ve Francii. Je to ale především díky povinnému ručení, protože počet automobilů na obyvatele u nás již prakticky dosáhl průměru EU. Cenově je však v Česku povinné ručení stále levnější než v západní Evropě.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.