"Ve 21. století rozhodují o mém těle jiní," hlásá nápis, který si na sebe napsala jedna z demonstrantek, jež se sešly před budovou Ústavního soudu v chilském hlavním městě Santiagu. Nakonec ale stejně jako celá řada chilských žen slavily. Verdikt ústavních soudců otevřel cestu ke zrušení absolutního zákazu potratů v zemi. Ne že by teď už mohla jít na potrat každá žena, která z jakýchkoliv důvodů nechce mít dítě, ale bude si jej moci nechat vzít v případě, že by byl ohrožen její život, plod neměl šanci na přežití či žena počala při znásilnění. Absolutní zákaz interrupcí zavedl v roce 1989 diktátor Augusto Pinochet jen několik měsíců předtím, než opustil prezidentský úřad. Kromě Chile jsou v Latinské Americe potraty bezpodmínečně zakázány ještě v Nikaragui, Dominikánské republice, Salvadoru, na Haiti a v Hondurasu.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru