Naše země se dobrovolně izoluje, ztrácíme schopnost hledat v Evropské unii mimo V4 spojence, varuje bývalý šéf politického odboru Václava Havla Pavel Fischer. Podle experta na evropskou problematiku, který působil i jako velvyslanec ve Francii, je to zhoubný trend. "Nemůžeme se tvářit, že o nic nejde, že přežijeme uprostřed Evropy, aniž bychom někam patřili," říká v rozhovoru pro HN.

HN: Před rokem se zdálo, že v Evropě vítězí nacionalismus a může odstartovat rozpad EU. Teď to vypadá jinak. V Nizozemsku ultrapravice prohrála, ve Francii se stal prezidentem proevropský Emmanuel Macron, v Německu pravděpodobně opět vyhraje volby Angela Merkelová. Je po problémech?

Vůbec ne. Potenciál k rozkladu unie tady pořád je. Když se podíváme do Francie, Marine Le Penovou podpořilo 10 milionů voličů. Nad takovým množstvím lidí není možné zlomit hůl a říci, že jsou všichni extremisty. Takže si položme otázku, co by se stalo, kdyby Emmanuel Macron neuspěl. Pokud udělá v reformách chybné kroky, ztratí podporu a hlas proti EU může zesílit. Ve výsledku by to znamenalo zásadní změny v celé unii. V Evropě už nyní existuje silné volání po identitě, bezpečí, ochraně. A je velký hlavolam, jak to skloubit s volným trhem a volným pohybem osob. V podstatě jde o to, zkrotit globalizaci, aby sloužila, ne aby rozkládala společnost. To jsou témata, která jsou velmi silná a velmi důležitá i pro nás.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru