Výnosy státních a firemních dluhopisů se ve vyspělých zemích Evropy i v Česku stále drží velmi nízko. Důvodem je především snaha centrálních bank podporovat ekonomiku nízkými úrokovými sazbami a v případě eurozóny také programem odkupu aktiv. Výjimkou nejsou ani státní dluhopisy se záporným výnosem, kdy investoři platí za to, že mohou státu půjčit peníze. Přesto je mezi investory i o takové bondy zájem. Podle investičního analytika ČSOB Asset Managementu Miroslava Adamkoviče mohou sloužit jako pojistka portfolia na horší časy.

HN: O dluhopisech ekonomové říkají, že jsou nyní zejména kvůli politice centrálních bank předražené. Souhlasíte?

Nemyslím si, že jsou předražené, myslím si, že nejsou levné. Zejména u bezpečných dluhopisů se často zapomíná na to, že nejde jen o výnos, ale také o zápornou korelaci s rizikovými aktivy. Například předminulý týden, kdy Severokorejci a americký prezident chřestili nukleárními zbraněmi, šly najednou akcie dolů a ceny vládních dluhopisů naopak rostly. Mít v dluhopisech alespoň část portfolia tak může mít smysl pro lidi, kteří nechtějí akceptovat plné riziko akciového trhu.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?