Pokud investor před bezmála deseti lety půjčil české vládě peníze na dva roky, přišel si na úrok ve výši téměř pěti procent ročně. Stejná půjčka je nyní úročená nulou, na začátku letošního roku za ni dokonce investoři státu platili 1,2 procenta ročně. Přestože se na nízkých výnosech českých dluhopisů podepsaly také spekulace investorů na posílení koruny po konci devizových intervencí, podobná situace je patrná i v jiných zemích Evropy.
Například německé vládní dluhopisy s dvouletou splatností nyní nesou úrok -0,7 procenta ročně. "To je pro investory zcela nepřijatelná situace, kterou svou politikou záporných úrokových sazeb zapříčinila Evropská centrální banka," uvedl analytik společnosti BH Securities Martin Vlček. ECB se nízkými sazbami snaží podpořit ekonomiku a růst inflace v zemích eurozóny. Podobný cíl má i program nákupu aktiv, v rámci kterého ECB každý měsíc nakupuje státní i firemní dluhopisy za desítky miliard eur.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru