Pravidelné vojenské cvičení Jižní Koreje a USA začalo na Korejském poloostrově. Manévry, jejichž součástí je i nácvik policejního zásahu proti teroristům (na snímku), pokaždé vyvolávají podrážděné reakce Severní Koreje, letos se ale odehrávají ve zvlášť napjaté situaci. Americký prezident Donald Trump ještě před pár dny vyhrožoval Pchjongjangu vojenskou silou a Severokorejci zase tvrdili, že pošlou rakety na americkou základnu Guam. I letos severokorejská média označila cvičení za "lehkomyslný krok, který by mohl rozpoutat nekontrolovatelnou etapu jaderné války". Jihokorejský prezident Mun Če-in vzkázal, že manévry mají obrannou povahu. "Severní Korea by je neměla zneužít jako záminku k novým provokacím." Loni v době cvičení KLDR otestovala balistickou střelu odpalovanou z ponorky a po něm uskutečnila jadernou zkoušku.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru