Systém výběru daní od fyzických osob je nepřehledný a složitý, stát nemá šanci zjistit, kolik vlastně vybere, a finanční úřady nedodržují zákony. To, k čemu došel ve zprávě Nejvyšší kontrolní úřad, ví i bez důkladné analýzy každý, kdo měl co do činění s finančním úřadem. Z placení daní se v Česku stalo dobrodružství s nejasným koncem.

Zákon o dani z příjmů je nejčastěji inovovaným zákonem v zemi. Politici u každé změny sice tvrdí, že jde o "zjednodušení" a "vylepšení" − pro podnikatele, matky, rodiče, děti, vlastníky čehokoliv či třeba nejméně vydělávající. Ve skutečnosti pouze zaplevelují systém tak, že se v něm nevyznají ani odborníci, ať už dávají dohromady daně pro velké firmy nebo pro živnostníky. Jen letošní daňový balíček zahrnuje 204 bodů změn a 22 bodů přechodných ustanovení. Výhodná "zjednodušená" paušální daň nalákala jen 155 podnikatelů, protože v praxi nic jednoduchého nepřinesla.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru