Na dovolenou míří Češi stále více letecky. Podíl vzdušné dopravy na zájezdech organizovaných cestovními kancelářemi se letos pohybuje mezi 55 a 60 procenty, sdělila Asociace cestovních kanceláří. Létání se tak pro Čechy stává, i díky jejich rostoucím příjmům, stále dostupnější záležitostí.

Podle cestovního portálu Invia.cz se v letošní dovolenkové sezoně podíl leteckých zájezdů zvýšil o devět procentních bodů proti loňskému roku. Celkem 64 procent turistů agentury využilo letecké přepravy.

"Nárůst poptávky v letošní sezoně registrujeme u většiny destinací. Turisté se ale postupně učí létat i do klasických evropských zemí, jako je Itálie, Bulharsko nebo Řecko, u kterých jsme v minulosti zaznamenávali častější zájem o jiné, především automobilové druhy dopravy," uvedl marketingový ředitel agentury Michal Tůma.

"Do jisté míry tomu napomáhá i ekonomická situace obyvatel, kdy ceny leteckých zájezdů, popřípadě all inclusive dovolené, nejsou pro lidi tak nedosažitelné, jako tomu bylo v době krize," podotkla Eva Sedlmajerová, ředitelka portálu Dovolena.cz.

Zájem o cestu na dovolenou letadlem roste stejně rychle jako podíl lidí, kteří volí dovolenou v režimu all inclusive. Čeští dovolenkáři tak hledají co největší pohodlí a snaží se ušetřit co nejvíce času.

"Jsou mezi nimi i lidé, kteří na svou druhou nebo třetí dovolenou jedou vlastním autem, popřípadě jiným dopravním prostředkem," řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. V posledních třech letech je podle něj naprostým "tygrem" v růstu počtu klientů Dubaj. Velký růst zaznamenalo i Bulharsko. V zimních měsících pak Thajsko a Vietnam.

Podle nedávného průzkumu ERV Evropské pojišťovny nejčastěji využívají při cestě na dovolenou letadlo lidé ve věku 25 až 34 let s dětmi. V této skupině ho preferuje 51 procent z nich. Ve věkové skupině 35−54 let je to 44 procent. Nejméně cestují letadlem mladí lidé (15−24 let), z nichž jen 32 procent na dovolenou létá.

Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu cestujících, meziročně o 21 procent víc. Nejvíce cestujících, kteří pražské letiště využili, cestovalo letadly po Evropě. Podle vedení letiště vypadá optimisticky i výhled na zbytek roku. Pražské letiště očekává, že se celkový počet odbavených cestujících za celý letošní rok přiblíží hranici 15 milionů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru