Dánská přepravní společnost A.P. Moller-Maersk se dohodla na prodeji své divize ropy a plynu Maersk Oil francouzskému ropnému gigantu Total. Ten za ni zaplatí 7,45 miliardy amerických dolarů (165,5 miliardy korun). Prodej je součástí plánu dánské společnosti zaměřit se pouze na hlavní aktivity v oblasti kontejnerové lodní přepravy a logistiky.

Obchod by měl být dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku. Maersk podle smlouvy získá 97,5 milionu akcií Totalu, což je asi 3,8 procenta majetku firmy. Total převezme i dluh, který činí 2,5 miliardy dolarů.

Total v červenci oznámil, že je připraven k akvizicím. Hodnota majetku v oblasti těžby ropy ve světě zůstává po propadu cen nízká, francouzský podnik se však ukázal vůči poklesu cen suroviny odolnější než jiné ropné firmy. Ceny ropy prudce klesly v polovině roku 2014 a pád zasáhl celé odvětví.

Total rychle snížil své náklady, což mu nyní umožňuje investovat do velkých projektů. Firma již zahájila velké investice, když na počátku tohoto roku podepsala dohodu v řádu několika miliard dolarů o rozvoji největšího světového pole s plynem South Pars, o které se dělí Írán a Katar.

Moller-Maersk je nyní uprostřed restrukturalizace, v rámci které se hodlá zaměřit na své aktivity v oblasti přepravy a logistiky a oddělit energetické aktivity. Firmu k tomuto kroku vedly nízké ceny ropy a nízké sazby za přepravu nákladů.

Dánská společnost, která má většinu majetku v Severním moři, působí na trhu více než 100 let. Je zároveň největší lodní přepravní společností na světě a nejvýznamnější dánskou firmou. Má zhruba 89 tisíc zaměstnanců a aktivity ve více než 130 zemích. Firmu, kterou drží pod kontrolou rodina Maerskových, založil v roce 1904 A. P. Moller. Jeho syn Maersk Mc-Kinney Moller ji pak přeměnil v konglomerát a aktivně se podílel na řízení společnosti až do roku 2012, kdy zemřel ve věku 98 let.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru