Na obraze Zasedání začal moskevský malíř Vsevolod Alexandrov pracovat krátce poté, co se dozvěděl o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Chtěl tak vyjádřit pocit bezmoci, který cítil on i značná část jeho generačních souputníků. Invaze znamenala pro sovětskou inteligenci konec nadějí na reformu socialismu a sovětskému režimu odcizila liberálněji smýšlející občany.

Požehnání od papeže

"Manžel se inspirací pro obraz nijak netajil. Říkal, že to je metafora toho, jak se někde rozhoduje o osudu lidí bez nich samotných. A to zasedání pořád trvá, dodával vždy," vzpomíná vdova po malíři, který zemřel před sedmi lety, Katrina Alexandrovová. "Jedna výtvarná kritička tvrdila, že to je souboj temných a světlých sil. Muž jenom mávnul rukou a řekl, že na podobná zasedání nikdo ze světlých sil nechodí," říká Alexandrovová, která je sama malířkou.

V článku se dále dozvíte

  • Invaze do Československa znamenala pro sovětskou inteligenci konec nadějí na reformu socialismu.
  • Obraz Zasedání byl pro jeho autora Vsevoloda Alexandrova metaforou, jak se někde rozhoduje o osudu lidí bez nich samotných.
  • Rozměrné dílo se svobodnějších časů nedočkalo. V sedmdesátých letech byl obraz zničen spolu s Alexandrovovým ateliérem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.