Páteční útok ve městě Turku finská policie vyšetřuje jako trestný čin související s terorismem. Informovala o tom agentura Reuters. Hlavním podezřelým, kterého se podařilo zadržet krátce po činu, je podle policistů osmnáctiletý Maročan. V noci na sobotu policie zadržela dalších pět osob při razii v bytě.

Útočník v pátek odpoledne zabil ve městě na jihozápadě Finska dva lidi. Oba byli podle policie finskými občany. Mezi osmi zraněnými jsou také dva Švédové a jeden Ital. Samotného útočníka policisté střelili do nohy a nyní je v péči lékařů. Vyslechnout ho zatím nebylo možné, uvedla policie.

"Zadržujeme nyní šest podezřelých, hlavního podezřelého a pět dalších," řekl agentuře AFP v sobotu ráno vyšetřovatel Markus Laine. "Prověřujeme roli pěti dalších osob, nejsme si však ještě jisti, zda jsou (s útokem) nějak spojeni," dodal Laine. Všech pět lidí podle něj ale bylo v kontaktu s hlavním podezřelým.

Totožnost útočníka policie zatím nezveřejnila, podle Laineho si je ale "jistá, že ví, o koho jde". Finská ministryně vnitra Paula Risikkoová v pátek uvedla, že podezřelý vypadal jako muž "cizího původu".

Na Twitteru finská policie uvedla, že při vyšetřování spolupracuje i s dalšími zeměmi. V pátek policejní ředitel Seppo Kolehmainen řekl, že je příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem.

Po útoku Finsko posílilo po celé zemi bezpečnostní opatření. Více policistů střeží mimo jiné mezinárodní letiště v Helsinkách či železniční nádraží.

Turku, které má asi 180 000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

Související