Skoro dvacet let hledá hospodaření v českých lesích jasný řád a dřevo z nich uznávané osvědčení kvality.

Výsledkem je souboj dvou certifikačních systémů, v němž se utkává nadnárodní značka FSC se systémem PEFC, jehož českou pobočku vytvořili místní vlastníci lesů a zpracovatelé dřeva.

Do sporu nedávno vstoupila nábytkářská jednička Ikea. Její manažeři prohlásili, že od konce roku 2019 budou odebírat české dřevo jedině s osvědčením FSC, které považují za větší záruku šetrného hospodaření. Majitelé českých lesů jej ale odmítají.

Značku PEFC má více než 70 procent rozlohy tuzemských lesů, FSC pouze dvě procenta.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Požadavek nábytkářské jedničky Ikea na přísnější certifikát pro české dřevo vyostřil souboj dvou certifikačních značek, PEFC a FSC.
  • Ikeou i dalšími řetězci požadovaná FSC má přísnější ekologické standardy, ale je pro menší hospodáře dražší.
  • V Česku má zatím FSC minimální zastoupení. Lesy ČR i další společnosti preferovaly vlastníky lesů a zpracovateli dřeva vytvořený systém PEFC.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.