Obec Počepice na Sedlčansku má jen pětistovku obyvatel, přesto za dva týdny znovu otevře základní školu, kam chodí jen 16 dětí. "Mám zásadu, že v obci musí být škola, pošta a hospoda, aby se tam zachoval život," říká starosta Zdeněk Pekárek.

Škole přispívá obec 650 tisíc korun ročně, což je desetina obecního rozpočtu. Bývalý starosta chtěl školu zrušit. "Zastupitelstvo se naštěstí postavilo proti. Snad se podaří přilákat do obce více obyvatel a škola se zase naplní," věří Pekárek.

Stejně jako jeho obci i stovkám dalších by měla pomoci novela zákona o rozpočtovém určení daní, která od ledna příštího roku zvýší státní příspěvek obcím. Větší roli teď bude hrát, zda obec má školu a kolik je v ní žáků.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.