Cena akcií Pegas Nonwovens vzrostla letos o třetinu. Zlepšení hospodaření ovšem za tímto růstem tak úplně nestojí. Navyšování podílu největším akcionářem Wood & Company na více než 25 procent i nákupy jiného tuzemského finančního investora R2G Wealth měly totiž zajímavé vyústění. Skupina R2G podala před měsícem akcionářům Pegasu dobrovolnou nabídku na převzetí ve výši 1010 Kč za akcii. Největší akcionář se už nechal slyšet, že prodej podílu nezvažuje. R2G uvedla, že nabídka je konečná.

Akcionáři Pegasu si tak jistě kladou otázku: Je nabídka R2G skutečně konečná, respektive vyhovět nabídce a prodat akcie, či počkat? Jednoznačnou odpověď bohužel nemáme. Atraktivitu stávající nabídky však částečně posoudit lze. Nabídka oceňuje firmu na 9,3 mld. Kč a odpovídá téměř jedenáctinásobku ukazatele EV/EBITDA, přičemž pětiletý průměr, na kterém se doposud obchodovaly akcie Pegasu, je 8,3násobek. Nabídka také oceňuje společnost téměř šestnáctinásobkem ukazatele P/E, když pětiletý průměr je 10,0násobek. Přihlédneme-li k poklesu dividendového výnosu pod 3,5 procenta či faktu, že další navyšování výrobní kapacity Pegasu se odehrává v zemích s poměrně vysokým geopolitickým rizikem (Egypt, Jižní Afrika), považujeme nabídku za atraktivní a akcionářům ji doporučujeme využít, jakkoliv její případné další zvýšení vyloučit nelze.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru