Dva mrtvé a šest zraněných si v pátek vyžádal útok ve městě Turku na jihozápadě Finska, informovala policie. Muže, který se na lidi v centru města vrhl s nožem v ruce, policisté postřelili do nohy a následně zadrželi. Motiv činu zatím není znám. Policejní ředitel uvedl, že je příliš brzy na to, aby úřady označily útok za teroristický.

Finská ministryně vnitra Paula Risikkoová uvedla, že podezřelý vypadal jako muž "cizího původu". Vzhledem k tomu, že podezřelý nemusí být Fin, prověřují nyní členové bezpečnostních složek, jestli o něm nemají imigrační úřady nějaké záznamy, dodala Risikkoová.

"Policie postřelila na noze osobu podezřelou ze spáchání trestného činu. Osoba byla zadržena. Doporučujeme, aby se lidé vyhýbali centru Turku," napsala policie odpoledne na twitteru. Později informovala, že pátrá po možných dalších pachatelích útoku. Na podvečerní tiskové konferenci policejní ředitel Seppo Kolehmainen ovšem uvedl, že prozatím má v hledáčku jen jednoho podezřelého.

Podle policejního ředitele Kolehmainena je nicméně příliš brzy na to, aby se útok dával do souvislosti s mezinárodním terorismem. "Není nic známo o motivech... nebo o tom, co přesně se v Turku stalo," řekl. Informace některých médií, že pachatel při útoku křičel Alláhu akbar (v arabštině Bůh je veliký), policejní ředitel odmítl komentovat. Podle vyjádření některých Finů na sociálních sítích není na videu z místa činu žádné takové volání slyšet, ozývá se pouze finština.

Incident se odehrál krátce po čtvrté hodině místního času (15:00 SELČ) v oblasti náměstí Puutori a Kauppatori v samotném centru Turku. Podle finského listu Ilta-Sanomat útočník napadl mimo jiné ženu s kočárkem.

Šest zraněných je v péči lékařů v místní nemocnici, všichni jsou podle policie dospělí. Dva z nich už prodělali operaci. Zda je v bilanci zraněných zahrnut i postřelený útočník, není jasné.

Policie už oznámila, že v souvislosti s incidentem posílí ostrahu na letišti v metropoli Helsinkách a na finských železničních stanicích. Vlaky a autobusy odjíždějící z města Turku policie kontroluje. Ministryně vnitra Paula Risikkoová na tiskové konferenci uvedla, že Finsko zvýší bezpečnostní opatření po celé zemi. V ulicích bude podle ní v následujících dnech mnohem více policistů.

"Vláda pečlivě sleduje vývoj událostí v Turku a probíhající policejní operaci. Kabinet se ještě dnes sejde," uvedl na twitteru finský premiér Juha Sipilä. Do Turku už zamířil prezident Sauli Niinistö.

Turku, které má asi 180 000 obyvatel, leží zhruba 150 kilometrů západně od hlavního města.

Bílý dům i republikáni pod tlakem. Černošští poslanci požadují odstranění všech jižanských symbolů z Kapitolu - čtěte ZDE

Hluk večírků vystřídalo ticho, podniky zavřely. Paniku jsem ale nezažila, říká Češka v Barceloně - čtěte ZDE

Katalánsko se léta potýká s islamisty, v rámci Španělska patří k nejradikálnějším - čtěte ZDE

Španělsko zažilo dva útoky během pár hodin, teroristé si vybírali turistická letoviska - čtěte ZDE