Nově objevené satelitní snímky pořízené francouzskou armádou nad Indickým oceánem možná odhalily, kam se před třemi lety zřítilo malajsijské letadlo s 239 lidmi na palubě.

Zmizení letu MH370 dne 8. března 2014 zůstává jednou z největších leteckých záhad současnosti.

Australští vyšetřovatelé teď pravděpodobně budou moci díky snímkům s velkou přesností určit, kam se letadlo zřítilo. Pokud se plovoucí předměty na satelitních snímcích ukážou opravdu jako trosky hledaného letadla.

Po letounu pátraly australská, malajsijská a čínská vláda. Pátrání po malajsijském letadle bylo letos v lednu po třech letech z finančních důvodů pozastaveno.

Na fotografiích je vidět asi sedmdesát objektů plovoucích na hladině oceánu. U dvanácti z nich jsou vyšetřovatelé přesvědčeni, že jde o předměty vyrobené lidmi. S jistotou to ale určit nemohou.

Pokud se však skutečně jedná o trosky letu MH370, dá se z nich podle oceánografa Davida Griffina citovaného stanicí CNN s velmi dobrou přesností určit, že letadlo dopadlo severně od původně prozkoumávané oblasti, jak se vyšetřovatelé od loňského podzimu domnívají.

Malajsijský letoun na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se po startu stočil na jih a letěl ještě několik hodin, než se zřítil do moře. Údaje o pohybu letadla pocházejí ze satelitů, posádka už ale s nikým na zemi nekomunikovala. Z analýzy vztlakových klapek letadla, nalezených loni v létě na pobřeží ostrova Réunion, vyplývá, že stroj klesal neřízeně.

Příčiny neštěstí jsou stále předmětem spekulací. Uvádí se možný požár a kouř, který zbavil posádku i cestující vědomí, nebo dekomprese na palubě. Není vyloučené ani lidské zavinění.

Související