Papírnám Brno, které vyrábí především školní sešity a záznamní knihy, se podařilo uspět v tendru OSN na dodávku sešitů do Afriky. Slibují si od toho, že by se jim mohlo podařit zvrátit mírný sestupný trend výroby sešitů v Česku. Jejich prodej klesá v posledních letech zhruba o tři procenta ročně, loni se jich prodalo 2500 tun.

"Smlouva na sešity pro OSN je vždy na dva roky. Uspěli jsme nyní v konkurenci asi 20 asijských firem, evropské už se do tendru ani nehlásí. Nejde však o dodávku konkrétního množství, ale záleží na poptávce. Nyní chystáme čtyři kamiony do Dánska. Případně se ještě sešity vozí v kontejnerech do Číny, kde se kompletují do větších setů," uvedl obchodní ředitel Tomáš Hudec. Výši zakázky proto nesdělil.

Jinak firma vyváží převážně do sousedních států a do Maďarska, export tvoří zhruba třetinu. Další třetinu tvoří prodej velkoobchodům a zbývající řetězcům. "Jsme ve všech kromě Globusu," poznamenal Hudec.

Každoročně se vyrobí v Brně okolo 25 milionů sešitů, na ně a další výrobky se zpracuje 4000 tun papíru. Kromě sešitů, které tvoří jádro výroby, se v Brně dělají také záznamní knihy či bloky. "Pokles souvisí především s elektronizací a také s tím, že starší děti už nekupují sešity, ale používají kroužkový blok s vkládáním listů," řekl Hudec. Zhruba deset procent tržeb plyne také z výroby umělohmotného nádobí, tedy kelímků či misek. Tato produkce naopak roste.

Zatímco kdysi si papírny vystačily s jedním designem pro všechny sešity na dlouhá léta, v současnosti je potřeba obálku měnit. "Jednou za rok by to bylo ideální, ale například obálka sešitu se kvůli odpisům flexotiskových technologií mění jednou za čtyři roky. Spolupracujeme s grafiky, ty nejlepší návrhy si vybíráme," podotkl Hudec.

Podnik s 90 zaměstnanci patří do papírenské skupiny KRPA holding. Jeho loňské tržby mírně přesáhly 170 milionů korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru