Nejsme výběrčí daní pro všechny, nechal se slyšet irský ministr financí Paschal Donohoe, když obhajoval, proč nevyhoví požadavku Evropské komise, aby společnost Apple Irsku dodatečně zaplatila daň ve výši 13 miliard eur.

Podle Evropské komise Apple v Irsku zaplatil na daních v roce 2003 jedno procento ze zisku a v roce 2014 pouhých 0,005 procenta. I proto mu komise dopočetla loni v létě takový "balík". Nelze pochybovat o tom, že spory mezi Applem, komisí a Irskem budou ještě dlouho trvat. Ostatně, Irsko odmítlo návrh komise hned, jak pokutu zveřejnila. Paradoxní ale je, že spor probíhá v době, kdy se velké země Evropy snaží donutit nadnárodní firmy, aby daně platily, a to v takové výši, za kterou by se nemuseli politici, kteří jim to umožnili, stydět.

V článku se dále dozvíte

  • Irsko odmítlo požadavek EU, aby od firmy Apple dodatečně vybralo dopočtenou daň ve výši 13 miliard eur.
  • Na "spravedlivém zdanění" nyní trvají už jen Německo a Francie, ostatním zemím stačí příliv peněz z růstu ekonomiky.
  • Pokud bude narůstat pocit nespravedlnosti, může to vést k jedinému výsledku: daně přestanou platit i malé firmy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru