Od roku, kdy Peking stáhl své jednotky ze Severní Koreje, neměl nikde v zahraničí trvale své vojáky. Dveře ke změně se otevřely počátkem loňského roku, když Čína začala v Džibutském přístavu, odkud se dá ovládat jižní vstup do Rudého moře, budovat námořní základnu. Letos v létě sem již dorazily první čtyři stovky vojáků a námořníků. Další budou následovat. Základna o rozloze takřka 40 hektarů se během necelých 10 let rozroste tak, že může poskytnout zázemí a případně ochranu 10 tisícům lidí.

Číňané nejsou a nebudou v Džibutsku sami. Na stejném místě už mají svou základnu Spojené státy, Francie, Indie nebo Itálie. Peking vyslání svých ozbrojených sil zdůvodňuje podobně jako jiné země, jde mu o ochranu námořních obchodních cest před piráty operujícími hlavně ze somálských břehů, o možnost zasáhnout v případě humanitárních krizí nebo při evakuaci krajanů, jako tomu bylo například za libyjské krize v roce 2011.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • V Džibutsku Čína vybudovala první stálou zámořskou základnu svého loďstva.
  • Ohrožena se cítí hlavně Indie. Mluví o teorii náhrdelníku, který ji má obtočit.
  • V Africe si novodobá říše středu testuje reakce na své strategické zájmy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru