Nespočítám, kolikrát jsem za své barmanské praxe slyšel tuhle lapidární objednávku. Zato jsem si zcela jist, že kdykoli zazněla, neuvažoval jsem o žádné jiné "černé etiketě" − a že jich v kategorii whisky je − než o Johnniem Walkerovi.

Dvanáctileté kompozici nějakých čtyřiceti sladových a obilných destilátů je letos právě sto padesát let. Alexander Walker, syn zakladatele firmy Johna, po němž se ostatně globálně nejprodávanější značka whisky jmenuje, ji uvedl na trh jako Old Highland Whisky − a to už v charakteristické hranaté lahvi se stejnou typickou našikmo přilepenou černozlatou etiketou, leč bez dvou atributů, bez nichž je dnes nemyslitelná.

Nejprve − když se Alexandrův nejmladší syn Alec postavil v roce 1889 po otcově skonu do čela firmy, přidal se k němu James Stevenson, autor nesmrtelné hlášky "Johnnie Walker, born 1820 − still going strong". O nějakých dvacet let později − to už bylo jméno Johnnie Walker patentováno a whisky, o níž je řeč, se jmenovala Extra Special Black Label − nakreslil karikaturista Tom Browne známou postavu s monoklem a poletujícím fráčkem. Postavička se v toku času stává více a více siluetou na rozdíl od whisky, jejíž kvalita se naopak nemění.

V článku se dále dozvíte

  • Když se syn Alexandra Walkera postavil do čela firmy, přidal se k němu James Stevenson, autor nesmrtelné hlášky "Johnnie Walker, born 1820 -
  • still going strong".
  • Aby vynikla chuť, je potřeba vzít do úst pořádný doušek téhle nostalgické whisky a podržet ho co nejdéle.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.