Kavárna Columna na pražském Chodově působí poněkud opuštěně. Prostoru před ní dominují budovy Agrofertu a velké parkoviště, na kterém není brzy ráno takřka žádný provoz. Když s úderem sedmé kavárna otevře, jeden host už tady sedí. Faktický majitel celého areálu a zároveň předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který se v pondělí v noci vrátil ze zahraniční dovolené.

"Tady nejste u zubaře, že si přijdete a já jsem povinen vás vzít," reaguje nejdříve Babiš na žádost HN o rozhovor. V minulých dnech se vyhýbal osobnímu kontaktu s médii.

Na snahu policie zbavit jej imunity a trestně stíhat kvůli padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo reagoval hlavně přes SMS zprávy.

S kratším rozhovorem nakonec souhlasí. Na Babiše si ale musíte vystát frontu. Nejdříve přichází zástupci nájemníků, s nimiž konzultuje přípravu zákona o sociálním bydlení.

Následují další "čekatelé", třeba paní, která by ráda získala podporu pro projekt dětského čtení nebo rodiče mladého závodníka, kteří pro změnu hledají finance pro svého syna.

2008

V tomto roce začal problém Andreje Babiše s názvem "Čapí hnízdo".

Z velmi zchátralého místa se podařilo za stovky milionů vytvořit lákavý areál, ovšem policie má podezření, že k tomu zneužil 50 milionů korun evropských dotací.

Babiš naslouchá, často nicméně jeho oči sklouznou k mobilnímu telefonu, kde neustále naskakují nové zprávy.

I když se snaží vypadat klidně, je zřejmé, že nejde o žádné příznivé novinky, zejména ne, pokud jde o jeho Čapí hnízdo.

K úterním informacím, že podle policie přímo on organizoval podvod s dotacemi, se ve středu přidaly informace webu iRozhlas.cz.

Podle nich je policie přesvědčená, že bratr Babišovy manželky Martin Herodes převáděl akcie Farmy Čapí hnízdo tak, aby zakryl stopy vedoucí k šéfovi ANO. "To jsou nesmysly, nesmysly, nesmysly!" reaguje prudce, sotva rozhovor začne.

Jak je u něj zvykem, emocím nechává i nadále volný průchod.

Na otázky reaguje často nesouhlasně, ale v rozhovoru pokračuje až do chvíle, kdy ho asistentka upozorní, že už musí na další schůzku.

Řekl o...

mlčení švagra:

Proč by měl něco říkat do médií? Anonymní akcie na Čapí hnízdo byly proto, abyste neotravovali moji rodinu. Dejte jí pokoj.

svém vydání policii:

Ještě se rozhodnu. To jsme na tom v naší zemi fakt tak blbě, že volby 2017 budou o kauze staré deset let?

možném podvodu:

Neříkejte to, protože to není pravda. Vylučuji to! Co bych z toho měl, když jsme k těm 50 přidali na farmu přes 900 milionů?

Babiš argumentuje, že řada dřívějších kontrol porušení pravidel pro získání dotací nezjistila.

A že on žádný důvod získat podvodem 50 milionů korun neměl. "Co bych z toho měl? Když jsme navíc k těmto penězům přidali přes 900 milionů investic?" tvrdí Babiš.

Na otázku, proč ale akcie farmy přešly na jeho blízké, tedy jeho dvě dospělé děti z prvního manželství a bratra jeho manželky Martina Herodese, reaguje protiotázkou.

"Proč by moje děti nemohly zkusit podnikat? Agrofert to nechtěl dělat, nebylo to jeho podnikání, my jsme nechtěli dotaci," tvrdí a opět kategoricky vylučuje, že akcie převedl jenom proto, aby skryl vlastnictví Agrofertu, který by na dotaci, určenou pro malé a střední podniky, nedosáhl.

Důležité pro celou věc by bylo vyjádření Herodese, který se mimochodem ve středu dopoledne pohyboval v sídle ANO.

Od začátku ovšem odmítá cokoliv komentovat, a když HN ve středu požádaly Babiše, aby bratr jeho manželky promluvil, Babiš to odmítl s tím, že k tomu nevidí důvod.

"Proč by měl něco říkat? My nevíme, co si policie vymyslela. My se to dozvídáme z médií. Akcie byly anonymní proto, abyste neotravovali moji rodinu. Dejte jí pokoj," odmítl další vysvětlování.

Navíc prý na další otázky může odpovídat až poté, co se jako poslanec seznámí s žádostí policie o své vydání.

Kdy se k tomuto důležitému dokumentu dostane on i druhý podezřelý, poslanec a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek, není jasné.

Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) ve středu HN sdělila, že je potřeba, aby ji Babiš a Faltýnek o nahlédnutí požádali − což zatím neudělali. "Pokud tak učiní, zeptám se dozorujícího státního zástupce, zda jim to mohu umožnit," řekla Němcová. Obvykle žalobci s nahlédnutím souhlasí.

Poprvé se výbor sejde nad žádostí policie o vydání v pátek, ale to bude ještě bez obou poslanců.

Babiš stejně nebude v Praze, od čtvrtečního odpoledne vyjíždí za voliči do nemocnic i firem, tentokrát na Vysočinu a dál na východ.

V Novém Městě na Moravě, Kroměříži, Holešově a Otrokovicích ho čeká několik setkání s občany, takže poprvé v terénu uvidí, jak lidé reagují na nejnovější policejní informace.

Že by se k němu začali chovat hůře, se neobává.

"Proč bych se měl obávat?" ptá se a opět emotivně tvrdí, že nejde o nic jiného než o jeho odstranění z politiky.