Tuzemský hospodářský růst byl ve druhém čtvrtletí tak velký, že se díky němu Česko zařadilo mezi premianty celé Evropské unie. Předběžné údaje Českého statistického úřadu ukázaly, že HDP mezi březnem a červnem vzrostl meziročně o 4,5 procenta. Lépe jsou na tom v současnosti už jen dva státy − Lotyšsko a Rumunsko.

Tak vysoké tempo růstu nikdo nečekal. Analytici počítali s tím, že si ekonomika polepší meziročně zhruba o tři procenta, tedy stejně jako v prvním čtvrtletí. "Odhady pravděpodobně podcenily sílu domácí poptávky. Detailní struktura růstu HDP zatím není k dispozici, odhaduji ale výrazné zrychlení investic a především spotřeby, která se pravděpodobně přelévá z poptávky po zboží více i do služeb," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.

V článku se dále dozvíte

  • Česká ekonomika překvapila ve druhém čtvrtletí mimořádně rychlým růstem.
  • HDP se oproti prvnímu čtvrtletí zvýšil o 2,3 procenta, což je nejvíce v historii.
  • Nadšení z dobré kondice ekonomiky ale nemusí vydržet dlouho, první náznaky jejího přehřívání už se dostavily.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru