Studentka karlovarského gymnázia Karina Movsesjan mohla místo výuky pracovat v laboratoři, za svůj výzkum buněk nakažených rakovinou teď získala hned tři ceny na mezinárodní soutěži v Los Angeles.

Mimořádně nadaných dětí jako ona je v Česku oficiálně 1700. Od loňského září platí zákon, který má na školách podpořit nejen postižené, ale i talentované děti, aby případů, jako je ten Karinin, přibývalo. Po roce se ukazuje, že se práce s nadanými dětmi v českých školách zlepšuje, ale zatím to jde velmi pomalu.

Čím dál víc učitelů prochází školením v Národním institutu dalšího vzdělávání (NIDV), aby talentované děti uměli lépe rozpoznat a také s nimi pracovat. "O testy, kterými mohou sami učitelé na prvním stupni odhalit nadané žáky, byl v tomto roce dvojnásobný zájem než v tom předchozím," říká předsedkyně Rady pro dětskou Mensu Dana Havlová. To je novinka. Dříve musely děti, u kterých se učitelé domnívali, že jsou nadané, na vyšetření do pedagogicko-psychologické poradny. "Jenže rodiče je tam často nechtěli brát nebo trvalo dlouho, než se dostali na řadu," vysvětluje Havlová.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?