Sociální systém je v České republice nastaven velmi velkoryse a v existující podobě je již teď dlouhodobě neudržitelný. Problém je zejména v současném způsobu financování starobních penzí. Především v předvolebním období se však ochotně zvyšují výplaty nejrůznějších dávek, a dokonce se zavádějí nové. Takovou čerstvě schválenou novinkou je i dlouhodobé ošetřovné. Štědrost politiků zaplatí daňoví poplatníci, a zejména podnikatelé odvádějící vedle svých vlastních daní za své zaměstnance i abnormálně vysoké částky na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění.

Vedle miliardové rozpočtové položky na vlastní výplatu nové dávky je třeba vidět i provozní výdaje státu na nové úřednické pozice, které se mají v souvislosti s dlouhodobým ošetřovným v resortu ministerstva práce a sociálních věcí otevřít. Hospodářská komora od začátku dávala jasně najevo, že nesouhlasí se zavedením nové sociální dávky v rámci dnes již tak nepřehledného a administrativně komplikovaného systému české státní sociální podpory. Schválenou úpravu je totiž třeba vnímat v kontextu dalších změn nemocenského pojištění, například zavedení otcovské poporodní péče či zvýšení nemocenské při dlouhodobé pracovní neschopnosti. Ošetřování blízkých by proto bylo rozumné řešit zásadní strukturální reformou celé sociální politiky, ne jedním, před volbami přijatým zákonem.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru