Na zprávy vypovídající o rychlém růstu ekonomiky už jsme si za poslední roky zvykli. Ano, roky. Konjunktura trvá už od léta 2013, takže expanze hospodářství vstoupila do pátého roku. Ani výjimečně dobrý výsledek za druhé čtvrtletí celkový obrázek nemění. Užíváme si dobrých časů srovnatelných v novodobé české historii jen v letech krátce před vstupem do Evropské unie a těsně po něm.

O enormní síle větru, který nyní Česku duje do plachet, vypovídá fakt, že ani nejoptimističtější ekonomové se v odhadech nepřiblížili realitě. Růst produkce mezi prvním a druhým čtvrtletím dosáhl nevídaných 2,3 procenta. Nejen že to odhady předčilo trojnásobně, jde současně o nejrychlejší tempo, jaké se v časové řadě ilustrující novodobé ekonomické dějiny země dá najít. I kdyby přes prázdniny jízda trochu zvolnila (a poslední údaje z průmyslu tuto variantu nevylučují), nic to už nezmění na tom, že letošek bude patřit mezi velmi vydařené roky. Tedy čistě z ekonomického hlediska.

V článku se dále dozvíte

  • Nechat se uhranout úžasnými čísly o růstu ekonomiky je nebezpečné.
  • Nejde jen o to, že konečná statistika se od té nyní zveřejněné může dost lišit.
  • Měli bychom se především připravit na dobu, kdy se ekonomice povede hůře. Takové období nevyhnutelně přijde.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.