Na zprávy vypovídající o rychlém růstu ekonomiky už jsme si za poslední roky zvykli. Ano, roky. Konjunktura trvá už od léta 2013, takže expanze hospodářství vstoupila do pátého roku. Ani výjimečně dobrý výsledek za druhé čtvrtletí celkový obrázek nemění. Užíváme si dobrých časů srovnatelných v novodobé české historii jen v letech krátce před vstupem do Evropské unie a těsně po něm.

O enormní síle větru, který nyní Česku duje do plachet, vypovídá fakt, že ani nejoptimističtější ekonomové se v odhadech nepřiblížili realitě. Růst produkce mezi prvním a druhým čtvrtletím dosáhl nevídaných 2,3 procenta. Nejen že to odhady předčilo trojnásobně, jde současně o nejrychlejší tempo, jaké se v časové řadě ilustrující novodobé ekonomické dějiny země dá najít. I kdyby přes prázdniny jízda trochu zvolnila (a poslední údaje z průmyslu tuto variantu nevylučují), nic to už nezmění na tom, že letošek bude patřit mezi velmi vydařené roky. Tedy čistě z ekonomického hlediska.

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?