Vypadá to jako normální fotka z dovolené. Otec se synem stojí před pomníkem maďarského krále Ondřeje I. a královny Anastasie u jezera Balaton. Jenže tím mužem je bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili a vlastně by tam neměl být. Jeho rodná země ho přinejmenším slovně chce stíhat a ukrajinský prezident Petro Porošenko mu odňal občanství Ukrajiny, kde nějakou dobu působil jako gubernátor Oděské oblasti.

Ukrajina anulovala Saakašvilimu pas koncem července, kdy politik pobýval v USA u příbuzných. Počátkem srpna přiletěl do Polska, pár dní pobyl v Litvě a nyní je v Maďarsku. S širokým úsměvem prohlásil, že neměl žádný problém s překročením hranic ani ve Spojených státech, ani v Polsku. Ukrajinské ministerstvo zahraničí přitom tvrdí, že jeho pas anulovalo a informovalo o tom všechny státy, včetně USA a Polska.

V článku se dále dozvíte

  • Gruzínskému exprezidentovi odebrala občanství Ukrajina, jemu to ale nevadí v cestě po Evropě a slibuje, že se na Ukrajinu vrátí.
  • Na Ukrajinu Saakašviliho pozval prezident Petro Porošenko, aby se stal oděským gubernátorem, jenže ten se brzy dostal do konfliktu s okolím prezidenta.
  • Na svého exprezidenta vydala kvůli překročení pravomocí zatykač Gruzie. Jak se ale ukázalo, nechce jeho vydání s tím, že by to vyvolalo domácí problémy.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE.
Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru