Británie míří pryč z Evropské unie. Ale protože zvolna zjišťuje, jak při loňském referendovém rozhodnutí naletěla populistickým utopiím, snaží se při právě probíhajících rozvodových jednáních co nejvíc zmírnit neblahé, nyní ve vší nahotě už zřejmé dopady na vlastní ekonomiku.

Britská vláda mírní obavy z tvrdého brexitu. Navrhuje volný obchod bez celních kontrol i po opuštění Evropské unie

Vláda premiérky Theresy Mayové se vytasila s návrhem, aby se po ukončení rozhovorů − ten moment nastane nejdřív tak za půldruhý rok − a následném oficiálním vystoupení z evropské integrace ještě asi tak tři roky pokračovalo v režimu celní unie s EU. Po tu dobu by byznys mohl šlapat jako dosud a britští podnikatelé by se zkrátka podle Londýna ještě lépe mohli připravit na situaci, která nastane, až budou muset svoje zboží při exportu do EU nechávat proclít. Člověka hned napadne: když podnikatelům na tu přípravu nestačí tři roky (rok od referenda plus dva roky vyjednávání), proč ještě další tři roky přidávat? Nesnaží se Londýn prodloužit svoje členství v Evropské unii celkem o šest let?

...

Pokračování tohoto článku si mohou přečíst jen předplatitelé. Děkujeme za vaši přízeň.
Obsah starší než měsíc je součástí archivu a do článků zdarma se nepočítá. Chcete číst bez omezení? Předplaťte si plný přístup.
Předplatit od 199 Kč / měsíc
Máte již předplatné?