Británie míří pryč z Evropské unie. Ale protože zvolna zjišťuje, jak při loňském referendovém rozhodnutí naletěla populistickým utopiím, snaží se při právě probíhajících rozvodových jednáních co nejvíc zmírnit neblahé, nyní ve vší nahotě už zřejmé dopady na vlastní ekonomiku.

Britská vláda mírní obavy z tvrdého brexitu. Navrhuje volný obchod bez celních kontrol i po opuštění Evropské unie

Vláda premiérky Theresy Mayové se vytasila s návrhem, aby se po ukončení rozhovorů − ten moment nastane nejdřív tak za půldruhý rok − a následném oficiálním vystoupení z evropské integrace ještě asi tak tři roky pokračovalo v režimu celní unie s EU. Po tu dobu by byznys mohl šlapat jako dosud a britští podnikatelé by se zkrátka podle Londýna ještě lépe mohli připravit na situaci, která nastane, až budou muset svoje zboží při exportu do EU nechávat proclít. Člověka hned napadne: když podnikatelům na tu přípravu nestačí tři roky (rok od referenda plus dva roky vyjednávání), proč ještě další tři roky přidávat? Nesnaží se Londýn prodloužit svoje členství v Evropské unii celkem o šest let?

V článku se dále dozvíte

  • Rozvodové rozhovory mezi EU a Británií jsou v plném proudu.
  • Londýnská vláda navrhla po odchodu ještě pár let pokračovat v celní unii.
  • Co je v zájmu britského byznysu, nemusí však nutně být v zájmu evropském, tedy našem.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.